راهکارهای بهینه سازی مصرف برق در کولرها

۱ – ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده و شرایط آب و هوایی محل (از لحاظ دما و رطوبت) انتخاب شود. کولرهای بزرگتر ازحد نیاز تنها باعث مصرف بی مورد انرژی الکتریکی می شوند. نوع کولرها را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید. از کولرهای گازی برای مناطق گرم و مرطوب و از کولرهای آبی برای مناطق معتدل استفاده کنید.

۲ – کولر های گازی بسته به نوع آب وهوا به ۳ کلاس منطقه ای گرمسیری, معتدله و سردسیر تقسیم می شوند. موقع خرید متناسب با آب و هوای محل زندگی خود کولر را انتخاب کنید.

۳- کلید بادزن (فن) در کولرهای گازی به شما امکان می دهد هنگام شب از دستگاه فقط برای تهویه استفاده کنید و هزینه برق دستگاه را به میزان زیادی کاهش می دهد.

۴- چنانچه امکان پذیر باشد باید از سیستم سرمایش موضعی استفاده گردد. به این معنی که تنها به اتاقهایی که مورد استفاده قرار می گیرد هوای سرد را منتقل کنیم. به این منظور می توان دریچه های ورودی هوا به سایر اتاقها را مسدود کرد. سرمایش موضعی در مورد فضاهای بزرگتر به ویژه سالنهای کار مانند سالن مونتاژ به معنی سرمایش محدوده کار کارگر می باشد؛ به این ترتیب نیازی به سرمایش کل فضا نخواهد بود.

۵- کولرهای گازی از جمله پرمصرف ترین وسایل خانگی هستند بنابراین در صورتی که ضرورتی به استفاده از این نوع کولرها وجود ندارد از استفاده از آنها خودداری کنید. در صورت ضرورت استفاده از این نوع کولرها که هزینه سنگینی را نیز در بردارند؛ باید سعی شود تا از استفاده در ساعت پیک مصرف برق ( از نیم ساعت قبل از اذان مغرب تا ۵/۲ ساعت بعد از آن) که مصرف انرژی الکتریکی در شبکه برق کشور به حداکثر می رسد؛ خودداری کرد.

۶- هنگام خرید وسایل سرمایشی دستگاهی را انتخاب کنید که دارای علامت استاندارد و بر چسب انرژی با بالاترین درجه کارایی و بازدهی باشد.

۷- کولرهای گازی معمولاًً دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) هستند. تنظیم دما بر روی دمای مناسب فصل گرما که بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است باعث می شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به درجه دمای تنظیم شده؛ کولر به طور خودکار خاموش شود و بنابراین انرژی کمتری مصرف کند. در مورد کولرهای آبی نیز نصب یک ترموستات ساده در اتاقها می تواند مقدار زیادی از مصرف انرژی را کاهش دهد.

۸- برای جلوگیری از خروج سرما اطراف پنجره ها و درها را با نوارهای درزگیری عایق بندی کنید. استفاده از تهویه طبیعی بخصوص در شب و درز بندی منازل در طول روزهای گرم بسیار موثر خواهد بود.

۹- بهترین درجه حرارت منزل در تابستان بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد است . از سردکردن بیش از حد محل سکونت خود خودداری کنید.

۱۰- نصب کندانسورهای کولر گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان قابل توجهی از انرژی مصرفی کولر گازی خواهد شد.

۱۱- در صورت امکان کولر گازی خود را در مسیر باد نصب کنید. زیرا این کار بعلت تبادل بهتر حرارت در کندانسورکولر باعث افزایش بازدهی آن و کاهش مصرف انرژی می شود.

۱۲- هنگامی که درجه حرارت بیرون ساختمان از دمای داخل کمتر است. با بازکردن پنجره ها به تهویه طبیعی ساختمان کمک کنید.

۱۳- در روزهای خیلی گرم, با بستن در و پنجره و کشیدن پرده ها از ورود انرژی گرمایی بیشتر به داخل ساختمان جلوگیری کنید.

۱۴- سیستمهای سرمایش خود را به طور منظم تمیز کرده و به ویژه گرد و خاک روی کویل ها و فن ها را پاک کنید.

۱۵- اتاقهای نشیمن و خواب را کمتر از ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد سرد نکنید.

۱۶- هنگام ترک ساختمان در طول روز، سیستم سرمایش را خاموش کنید.

۱۷- پوشیدن لباس‌های سبک و روشن، امکان گردش هوا بر روی پوست بدن را فراهم کرده و در نتیجه، احساس خنکی ناشی از تعرق، نیاز به سرمایش بیشتر را کاهش می‌دهد.

۱۸- استفاده از روشنایی متناسب با مورد نیاز در طول شب‌های گرم سال، باعث کاهش بارهای گرمایی داخل ساختمان می‌شود و در نتیجه ضرورت استفاده از سیستم های سرمایشی ساختمان ومصرف برق را کاهش می دهد.

۱۹- مسیرهای عبور هوای سیستم سرمایش را در کانال‌ها و دریچه‌های ورودی و خروجی به طور مرتب تمیز کرده و از عدم وجود موانع در این مسیرها اطمینان حاصل نمایید.

۲۰- در تابستان معمولاً سه منبع عمده گرمای ناخواسته در منزل شما وجود دارد، گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی انتشار می‌یابد و نور خورشید که از راه پنجره‌ها به داخل می‌تابد. بنابراین مسئول انرژی منزل خود باشید و با ارزیابی هر یک از موارد فوق تدابیری بیندیشید، مثلاً با افزایش عایق پشت بام و دیوارها حرارت عبور نخواهد کرد. پنجره‌ها را با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پارچه‌ محافظت نمایید. نصب پرده با رنگ روشن یا سایبان روشن نور خورشید را به سمت بیرون منعکس می‌نماید.

۲۱- هنگام ترک ساختمان در طول روز در صورت روشن گذاشتن کولر‌، درجه ترموستات را ۵ تا ۱۰ درجه کمتر کنید؛ کاشتن درختچه‌های پیچک در مجاورت ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی، عایق سرما و گرما می‌باشند.


صرفه جویی در مصرف برق و کاهش هزینه خانوار با استفاده از کولر های با شاخص انرژی بالاتر

در صورتی که از یک کولرگازی ۱۸۰۰۰ Btu/h با گرید A به جای کولری با گرید G استفاده شود بیش از ۴۰درصد در میزان مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی خواهد شد؛ و در صورتیکه از یک کولر با گرید A به جای کولری با گرید D استفاده شود این صرفه جویی به میزان ۲۵ درصد خواهد بود. در جدول زیر میزان صرفه جویی در صورت جایگزین شدن هر یک از گرید ها با گرید A ارائه شده است.

میزان صرفه جوییگروه بازده مصرف انرژی
۱۱%B- A
۱۹%C – A
۲۵%D – A
۳۲%E – A
۳۶%F – A
بیش از ۴۰%G – A

یخچال فریزر
تأثیر استفاده از دستگاهی با رتبه بهتر
به منظور دسته‌بندی محصولات از نظر مصرف انرژی، رتبه‌بندی تعریف شده است که در آن محصولات به هفت دسته تقسیم می‌شوند.

ABCDEFGمتوسط یک رتبه بهبود
۳۶.۴%۲۰.۰%۱۱.۱%۱۰.۰%۱۳.۶%۱۲.۰%۱۷.۲%

 انتخاب یخچال فریزر با یک رتبه انرژی بهتر تأثیر قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی دارد. اگر چه پارامترهای مختلفی در این زمینه مؤثر هستند ولی تقریباً یک رتبه بهبود مصرف انرژی معادل ۱۷ درصد کاهش مصرف انرژی آن خواهد بود که این بهبود، مصرف انرژی خانوار را حدود ۷ درصد کاهش خواهد داد.

با رعایت نکات ذیل می‌توان مقدار قابل توجهی مصرف انرژی برق خود را کاهش داد:
۱- انتخاب دستگاه بهینه و متناسب با نیاز.(ابعاد مناسب و ترجیحا رتبه انرژی A یا B )

۲- محیطی که یخچال فریزر در آن قراردارد.(مثلا زیر تابش مستقیم خورشید نباشد)

۳- فاصله اشیاء مجاور با یخچال فریزر. (جریان هوا از پشت یخچال وجود داشته باشد و …)
۴- چگونگی استفاده از فضای داخلی یخچال فریزر.( جابجایی هوای داخلی مسدود نشود.)
۵- تأثیر باز و بسته کردن درب یخچال فریزر روی مصرف انرژی و عملکرد یخچال.(تعداد دفعات باز و بسته کردن کاهش یابد. مدلهای آبسردکن دار و دارای درب فرعی مناسب‌ترند)

۶- نگهداری یخچال فریزر (برفک زدایی ، اطمینان از سالم بودن نوار درزبند، تمیز کردن و …)

۷- اصلاح فرهنگ و دانسته‌های غلط.

استفاده منطقی از یخچال – فریزر
* مصرف‎کنندگان بایستی در حد امکان در موقع خرید یخچال و فریزر از بین مدل‎های مشابه، یخچال و فریزری را انتخاب کنند که با توجه به برچسب انرژی، دارای بیشترین بازدهی و کارائی باشد.
* برفک‎های یخچال و فریزر را بطور منظم آب کنید، زیرا با افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‎رود، با انتخاب یخچال‎های مجهز به سیستم برفک آب‎کن اتوماتیک، مصرف انرژی بدون دخالت مصرف‎کننده، کاهش می‎یابد.
* قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‎های گرمازا مثل اجاق گاز، آب گرم‎کن، شوفاژ و همچنین زیر نور مستقیم خورشید، مصرف انرژی آنرا افزایش می‎دهد. در صورتی که امکان دیگری برای قرار دادن یخچال – فریزر در آشپزخانه وجود نداشته باشد، با یک پوشش مناسب (عایق حرارتی) دستگاه را از حرارت و گرما حفظ کنید.
* فریزر را نیز می‎توان در پارکینگ یا زیرزمین قرار داد تا بازده انرژی آن در طول ماه‎های سردتر بیشتر شود و از افزایش بارهای سرمایی منزل نیز در طول ماه‎های گرمتر جلوگیری کند.
* فضای پشت یخچال و فریزر برای گردش هوا، اغلب باید حداقل به اندازه ۲۰ سانتی‎متر با دیوار فاصله داشته باشد. ضمناً لازم است لوله‎های پشت یخچال و فریزر حداقل سالی دو بار گردگیری شود. رعایت این موارد سبب انتقال حرارت بهتر بین هوا و لوله‎ها خواهد شد.
* هنگامی که یخچال و فریزر بر روی یک سطح تراز و صاف قرار نمی‎گیرد باعث می‎شود تا در یخچال بطور کامل بسته نشود و کارکرد درستی نداشته باشد و در نهایت مصرف انرژی آن افزایش یابد.
* مواد غذایی را پیش از سرد شدن کامل در یخچال و فریزر قرار ندهید و از گذاشتن همزمان مقدار زیادی مواد غذایی در یخچال و بویژه فریزر خودداری کنید. این کار سبب ایجاد فشار زیادی بر موتور یخچال و فریزر خواهد شد و مقدار زیادی انرژی برق هدر می‌رود.
* از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف و مواد غذایی در داخل یخچال و فریزر پرهیز کنید. چون این کار گردش هوا را در داخل یخچال یا فریزر دچار اختلال کرده و سبب افزایش مصرف برق می‎شود.
* جهت نگهداری مواد غذایی، پس از گذاشتن آنها در کیسه‎های فریزر، در آنها را به صورتی ببندید که دیگر هوای اضافی در داخل آن وجود نداشته باشد. در ضمن بر روی هر یک از کیسه‎ها برچسبی که حاوی مطالبی همچون نام مواد غذایی، نوع آن (سرخ شده، پخته، خام و …) و تاریخ منجمد کردن باشد را بچسبانید. چنین برچسبی را با اطلاعات کلی‎تر شامل فهرست مواد غذایی داخل هر سبد، کشو، قفسه و یا طبقه نیز تهیه کرده و در محل مناسب بچسبانید. به این ترتیب دستیابی به مواد غذایی مورد نیاز بسیار آسان خواهد شد.
* از باز و بسته کردن بیهوده درِ یخچال یا فریزر پرهیز کنید.
* سعی کنید از منجمد کردن مواد غذایی و سبزیجات در فصل‎هایی که دسترسی به مواد غذایی تازه وجود دارد، حتی‎الامکان خودداری کنید.
* نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر به مرور زمان انعطاف و کارآیی خود را از دست می‎دهد. توصیه می‎شود که سالی یکبار سالم بودن نوارها کنترل شود تا در صورت کوچکترین نشت هوا، نسبت به تعویض آنها اقدام گردد. برای این آزمایش از قرار دادن یک اسکناس بین در و بدنه استفاده نمایید اگر اسکناس محکم در جای خود قرار نگرفت، احتمالاً لاستیک‎های اطراف یخچال خراب شده‎اند.
* از قراردادن انواع قوطی‎های کنسرو، رب گوجه فرنگی، گالن‎ها و بطری‎های حاوی شربت، ترشیجات، شیشه‎های مربا، عسل و … در یخچال خودداری کنید. این کار باعث اشغال بی‎مورد فضای یخچال – فریزر و به تبع آن افزایش مصرف انرژی دستگاه خواهد شد.
* افتادگی درِ یخچال یا فریزر به علت وزن آن به مرور زمان باعث جدا شدن نوار لاستیکی از بدنه می‎شود که می‎بایست نسبت به تعویض لولای در اقدام گردد تا از اتلاف انرژی به جهت خروج هوای سرد یخچال جلوگیری شود.
* باید توجه داشت که تنظیم صحیح و به موقع ترموستات یخچال و یا فریزر با عنایت به مواردی همچون حجم و میزان مواد غذایی درون آنها، محل قرار گرفتن یخچال و فریزر و دمای محیط وسایل مزبور، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی این وسایل خواهد داشت و به عبارتی تنظیم نادرست و یا عدم توجه به تنظیم به موقع ترموستات باعث فاسد شدن و یا یخ‎زدگی مواد غذایی و به تبع آن افزایش مصرف انرژی خواهد شد.
* در هنگام خرید به بسته شدن کامل درها و مرغوبیت و چسبندگی نوار لاستیکی درِ یخچال و فریزر دقت و توجه شود.
* از گذاشتن بطری‎های حاوی نوشابه‎های گازدار در قسمت جایخی یخچال‎ها و یا قرار دادن آنها در قسمت فریزرِ یخچال – فریزرها جداً خودداری نمایید. این کار باعث می‎شود تا پس از انجماد کامل مایع در داخل بطری، درِ بطری باز شود و یا بر اثر فشار زیاد به بطری، بطری شکسته و مایع آن در داخل یخچال پراکنده شود. عدم رعایت همین موضوع باعث می‎شود تا حداقل زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه درِ یخچال – فریزر را برای تمیز کردن ناشی از ترکیدن بطری باز بگذاریم که خود باعث اتلاف انرژی خواهد شد.
* از گذاشتن هرگونه پارچه، مقوا یا روزنامه بر روی طبقات یخچال باید جداً پرهیز کنیم، چون این کار از گردش هوا در یخچال جلوگیری می‎کند و مصرف برق آن را افزایش می‎دهد


روشهای کاهش مصرف انرژی در لباسشویی

پیش از خرید به وجود علامت استاندارد ایمنی و برچسب مصرف انرژی دقت نمایید. موارد زیر نیز می‎توانند در انتخاب شما مؤثر باشند :

** ماشین لباسشویی باید با میزان فضایی که برای آن در نظر گرفته‎اید، متناسب باشد. ماشین لباسشویی‎هایی که درِ آنها از جلو باز می‎شود معمولاً عریض‎ترند و جای بیشتری می‎گیرند، اما امکان استفاده از فضای بالای آنها وجود دارد، در حالی که دستگاه‎هایی که درِ ورودی آنها از بالا است، معمولاً عرض کمتری دارند و جای کمتری را اشغال می‎کنند، اما فضای بالای آنها بدون استفاده باقی می‎ماند.

** باید توجه داشت که ماشین لباسشویی چه امکاناتی برای شستشو به شما می‎دهد، امکان شستشو با آب سرد، امکان شستشو با درجه حرارت پایین آب و امکان تعیین تعداد دور آبکشی در دقیقه، از جمله امکانات مفیدی هستند که می‎تواند در کاهش مصرف برق ماشین لباسشویی بسیار موثر باشد.

** میزان مصرف برق ماشین لباسشویی به کارخانه سازنده آن بستگی دارد، پرمصرف‎ترین ماشین‎های لباسشویی، ۵/۲ کیلووات ساعت برق مصرف می‎کنند و کم‎مصرف‎ترین آنها حدود ۸۰۰ وات ساعت.

** ماشین‎های با محور افقی بسیار کمتر از انواع ماشین‎های با محور عمودی آب مصرف می‎نمایند. بعضی از انواع ماشین‎های لباسشویی با محور افقی فقط به اندازه بقیه آب مصرف می‎نمایند لذا از میزان مصرف آب دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید. کارایی شستشو در ماشین‎های محور افقی نیز بیشتر است.استفاده منطقی از ماشین لباسشویی

پیش از هر کار، دفترچه راهنمای استفاده از دستگاه را که توسط کارخانه سازنده تهیه می‎شود با دقت مطالعه نمایید و نکات پیشنهادی آن را در استفاده از دستگاه، مورد توجه قرار دهید. در استفاده از ماشین لباسشویی بایستی به نکات زیر توجه کرد:

** بسیاری از ماشین‎های لباسشویی دارای یک برنامه شستشوی اقتصادی هستند که لباس‎ها را با کمترین آب، پودر و حرارت ممکن می‎شوید و مصرف برق دستگاه را کاهش می‎دهد. تا حد امکان از این برنامه و یا از برنامه شستشو با آب سرد استفاده کنید. کم کردن درجه حرارت آب برای شستشو، مثلاً از ۹۰ درجه به ۶۰ درجه نیز به میزان ۱۰-۱۵ درصد از مصرف برق می‎کاهد. درجه حرارت ۹۰ درجه را معمولاً فقط برای لباس‎ها و پارچه‎های سفید و بسیار کثیف به کار می‎برند. لکه‎گیری لباس‎ها، در اغلب موارد به شما این امکان را می‎دهد که از برنامه‎های با آب سرد یا آب ۴۰ تا ۶۰ درجه استفاده کنید.

** لباس‎های خیلی کثیف و با رنگ‎های روشن را از لباس‎هایی که رنگ‎های تیره‎ای دارند و کمتر کثیف شده‎اند تفکیک کنید و آنها را بطور جداگانه شستشو دهید.

v فیلتر و دهانه پودر را بطور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن ماشین لباسشویی به کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید آن کمک می‎کند.

** هر اندازه تعداد دورهای آبکشی در دقیقه بیشتر باشد اگر چه خشک شدن سریع‎تر لباس‎ها را موجب می‎شود، اما این کار منجر به افزایش مصرف انرژی ماشین لباسشویی خواهد شد. بنابراین اگر امکان خشک کردن لباس‎ها را در هوای آزاد و در زمانی طولانی‎تر دارید، بهتر است از دور کم آبکشی استفاده کنید.

** از به کار بردن ماشین لباسشویی در ساعات پیک مصرف برق که به دلیل تقاضای زیاد, فشار بر شبکه برق شدید است، خودداری کنید.

** استفاده از لوله‎کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی بسیار مفید خواهد بود. بسیاری از ماشین های لباسشویی دارای دو ورودی آب گرم و سرد می باشند در این صورت می توان از ورودی آب گرم بجای استفاده از المنت برای گرم کردن آب سرد استفاده کرد.

** ماشین لباسشویی را تا حد ظرفیت آن پر نمایید. ظرفیت ماشین لباسشویی را بر حسب کیلوگرم بخوانید و لباس‎ها را متناسب با ظرفیت دستگاه راه‎اندازی نمایید.

** برای استفاده از خشک‎کن هرگز لباس‎ها را بیش از حد خشک ننمایید آنها را وقتی کمی مرطوب هستند خارج کنید، در غیر این صورت چروک می‎شوند.

** سعی کنید لباس‎ها را بطور طبیعی خشک نمایید ( استفاده از نور خورشید.)

اگر تعداد دفعات استفاده از ماشین های لباسشویی را در یک خانواده ۴ نفره ۳بار در هفته و هر بار را یک ساعت فرض کنیم ( با توجه به مصرف برق در یک سیکل شستشو حدود ۱ کیلو وات ساعت )در طول سال یک ماشین لباسشویی ۱۱۰ کیلووات ساعت برق مصرف می کند.روشهای کاهش مصرف انرژی در لامپ
رعایت نکات به ظاهر کم‎اهمیتی که در زیر می‎آید نه فقط مصرف ما را کاهش می‎دهد، بلکه بر عمر لامپ‎هایمان نیز می‎افزاید :

*** در ساختمان‎ از رنگ‎های روشن و نور طبیعی استفاده کنید تا نیاز به استفاده از روشنایی الکتریکی به حداقل برسد.

*** با پاک کردن گرد و غبار از روی لامپ‎ها و حباب‎ها بر نور آنها بیفزایید. (زیرا یک لایه گرد و غبار می­تواند ۵۰ درصد کارآیی لامپ را کاهش دهد.)

*** در لوسترهای چند شاخه از لامپ­های کم­مصرف ۱۰ وات استفاده شود. در صورتیکه تعداد لامپ­های لوستر زیاد می­باشد برای هر شاخه کلیدهای جداگانه نصب شود.

*** در صورت امکان در منزل خود از لامپ‎های کم‎مصرف و یا لامپ‎های مهتابی استفاده کنید.

*** هر چند سال یکبار سیم‎کشی منزل خود را توسط یک متخصص کنترل کنید.

*** نقص سیم‎کشی الکتریکی می‎تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود.

*** در هنگام مطالعه و انجام کارهای ظریف از نور موضعی استفاده نمایید.

*** استفاده از روشنایی روز که بهترین نوع روشنایی است در بهداشت روانی ما نیز مؤثر است.

*** لامپ های کم مصرف ۸۰ درصد کمتر از لامپ های رشتهای برق مصرف می کنند و ۸ برابر آنها نیز عمر می­کنند.

*** نور یک لامپ کم مصرف ۲۳ وات معادل نور یک لامپ رشته ای ۱۰۰ وات است.

*** لامپ های مهتابی سوخته ای را که در حال چشمک زدن است، تعویض کنیم.

*** به هنگام ترک اتاق یا مکان های دیگر، حتی برای مدت کوتاه لامپ ها را خاموش کنیم.

*** بیش از ۹۵% برق مصرف شده در لامپ های رشته ای به گرما تبدیل می­شوند در صورتیکه تولید گرما در لامپ های کم مصرف و مهتابی بسیار کمتر است.

*** لامپ ها را روی نقطه ای که مایل به استفاده از آن هستید متمرکز نمایید.

*** بهتر است در راهروها، ایوان ها از لامپ با توان پایین استفاده شود. بدلیل نور ملایمی که دارند، حشرات موذی کمتری به خود جذب می کنند.

*** در فصل تابستان بهتر است تا حد امکان لامپ های رشته ای را خاموش نگه داریم. زیرا روشن کردن یک لامپ رشته ای به منزله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است.

*** جهت افزایش راندمان روشنایی بهتر است که لامپ های کم مصرف به صورت عمودی که تیوب ان به سمت پایین قرار دارد (بخصوص در لوسترها) استفاده شود.